دوره 19، شماره 4 - ( مجله مهندسی برق و الکترونیک ایران - جلد 19 شماره 4 1401 )                   جلد 19 شماره 4 صفحات 14-1 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده فنی و مهندسی، دانشگاه لرستان، لرستان، ایران
چکیده:   (503 مشاهده)
از دیدگاه ‏‌بهرهبرداری شبکه، عدم مدیریت صحیح خودروهای برقی در شبکه میتواند پروفیل بار شبکه را تغییر داده و موجب ایجاد قلهها و درههای متعددی در آن شوند که از دیدگاه بهرهبردار شبکه نیز مناسب نمیباشد. در این مقاله، یک استراتژی شارژ هوشمند که در آن با توجه به اطلاعات ثبت شده از رانندگان مانند طول مسیر سفر قبلی، طول مسیر سفر بعدی، زمان ورود و زمان خروج خودرو و با هدف کاهش هزینههای روزانه و همچنین کاهش پیک بار شبکه برای ادغام هرچه بهتر خودروهای برقی در شبکه ارائه میشود. برجستگیها و نقاط شاخص مقاله شامل بررسی حضور پارکینگهای شارژ در تامین انرژی به‌جای توسعه ترانسفورمرهای قدرت و بررسی پیامدهای مثبت بهکارگیری شارژ هوشمند گسسته خودروهای برقی، جهت مسطح سازی پروفیل بار شبکه و کاهش دفعات سوئیچینگ و همجنین در نظرگیری برنامه زمانبندی شارژ خودروهای برقی در سطح نفوذ مختلف خودروهای برقی است که توزیع نرمالی برای حالات کنسلی یا حضور تمام مشترکین در ضریب رضایتمندی یا ضریب هزینهشان در نظر گرفته شده است. همچنین دو مدل شارژ هوشمند که با هدف کمینه سازی هزینه کل روزانه و نسبت پیک بار به متوسط آن جهت بررسی اثرات شارژ خودروی برقی از دیدگاه اقتصادی و فنی ارائه شده است. همچنین شارژ سریع و کند دو روش شارژ متفاوتی است که به همراه پارکینگهای شارژ و نوع شارژهای خانگی نیز برای این موارد بررسی خواهد شد. در این پژوهش روشی برای مسطح سازی پروفیل بار شبکه معرفی و تأثیر سطح نفوذ خودروهای برقی در پروفیل بار شبکه بررسی و نتایج مثبت حاصل شد. با انجام شارژ در ساعات اولیه از ایجاد پیک بار جلوگیری شد و همچنین از ایجاد آسیب به شبکه جلوگیری به عمل آمد. جهت شبیه سازیها از یک شبکه 37 با سه توزیع استفاده شده است که در آن دو روش فنی و اقتصادی مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در این پژوهش از جعبه ابزارهای قدرتمند YALMIP استفاده شده است. نتایج نشان میدهد که روش پیشنهادی بهطور موثری در کاهش تعداد دفعات کلیدزنی و مسطح سازی پروفایل بار عمل خواهد کرد.
متن کامل [PDF 949 kb]   (231 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: قدرت
دریافت: 1400/8/30 | پذیرش: 1400/11/25 | انتشار: 1401/8/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License (CC BY NC 4.0) قابل بازنشر است.