دوره 19، شماره 1 - ( مجله مهندسی برق و الکترونیک ایران - جلد 19 شماره 1 1401 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 175-161 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


بخش مهندسی برق، دانشگاه شهید باهنر کرمان، کرمان، ایران
چکیده:   (526 مشاهده)
در این مقاله سیستمهای سنتی با مشکلاتی مانند اتلاف انرژی، افزایش تقاضای انرژی، قابلیت اطمینان و امنیت روبرو هستند. بنابراین برای حل این مشکلات به شبکههای هوشمند (SG) تبدیل میشوند. SG ها یک ارتباط انرژی دو طرفه بین ارائه دهندگان خدمات و مصرف کننده فراهم میکنند. از سوی دیگر، SG ها دارای دستگاههای مختلفی برای نظارت، تجزیه و تحلیل و کنترل در قسمتهای مختلف شبکه هستند. بنابراین، SG ها به زیرساخت ارتباطی بین این دستگاههای مختلف نیاز دارند. در نتیجه، این اتصال با زیرساخت جدیدی مانند اینترنت اشیاء (IoT) حاصل میشود. اینترنت اشیا به سیستمهای SG کمک میکند تا عملکردهای مختلف شبکه را در طول تولید، انتقال، توزیع و مصرف انرژی با استفاده از تجهیزات اینترنت اشیاء (مانند سنسورها، عملگر ها و کنتورهای هوشمند) و همچنین با ارائه اتصال، اتوماسیون و ردیابی را انجام دهند. در این مقاله، برنامهریزی تولید در بازار برق تجدید ساختار یافته با زیرساختهای اینترنت اشیاء که در آن هدف حداکثرسازی سود شرکتهای تولید کننده (GENCO) است، بهینه شده است. سپس، این مقاله از برنامههای پاسخ به تقاضا (DR) برای بررسی بهتر چالشهای پیش رو در آینده SG ها با زیرساخت اینترنت اشیاء استفاده کرده است. نتایج به ارزیابی کیفیت و کارایی چنین سیستمی کمک میکند.
متن کامل [PDF 997 kb]   (76 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: قدرت
دریافت: 1400/2/4 | پذیرش: 1400/6/16 | انتشار: 1401/1/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.