دوره 19، شماره 4 - ( مجله مهندسی برق و الکترونیک ایران - جلد 19 شماره 4 1401 )                   جلد 19 شماره 4 صفحات 162-153 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم و فنون هوایی شهید ستاری – دانشکده‌ی برق
چکیده:   (140 مشاهده)
امروزه استفاده از ژنراتور القایی دو سو تغذیه در پارک­های بادی به دلیل مزایای متعددی از جمله قابلیت عملکرد در محدوده وسیعی از سرعت باد، کنترل بهینه و قیمت مناسب روز به روز در حال افزایش می­باشد. از طرف دیگر اما در شرایط وقوع افت ولتاژ در ترمینال­های ژنراتور القایی دو سو تغذیه، ممکن است جریان شدیدی در مبدل­های الکترونیک قدرت این ژنراتور جاری گردد. لذا به منظور جلوگیری از آسیب دیدن این مبدل­ها، ژنراتور مذکور از شبکه قطع می­گردد. برای جلوگیری از این چنین حوادثی در این مقاله الزامات عبور از افت ولتاژ  مزارع بادی بهبود داده شده است. طبق این الزامات، پارک­های بادی باید بتوانند تا مدت زمان مشخصی افت ولتاژ در پایانه­ خود را تحمل کرده و به شبکه متصل باقی بمانند. در این مقاله، تابع هدف جدیدی به منظور بدست آوردن امپدانس بهینه محدود کننده جریان خطای ابر رسانا برای بهبود ولتاژ ترمینال ژنراتور القایی دو سو تغذیه در شرایط وقوع افت ولتاژ پیشنهاد شده است. روش پیشنهاد شده در محیط MATLAB/Simulink  شبیه سازی شده است. با این نتایج، بهبودی قابل توجه قابلیت عبور از افت ولتاژ مزارع بادی متصل به ژنراتور القایی  دو سو تغذیه با استفاده از روش پیشنهاد شده نشان داده شده است.
متن کامل [PDF 1037 kb]   (50 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: قدرت
دریافت: 1399/11/2 | پذیرش: 1400/3/8 | انتشار: 1401/8/6

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License (CC BY NC 4.0) قابل بازنشر است.