دوره 19، شماره 3 - ( مجله مهندسی برق و الکترونیک ایران - جلد 19 شماره 3 1401 )                   جلد 19 شماره 3 صفحات 54-47 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه مهندسی برق - دانشکده مهندسی – دانشگاه زنجان
چکیده:   (295 مشاهده)
در این مقاله روشی برای طراحی و پیاده سازی شیفت دهنده  فاز فوق پهن باند در محدوده فرکانسی 6-18 GHz  با پهنای باند نسبی حدود صد درصد  ارائه شده که ساختار آن از خطوط انتقال مایکرو استریپ  همراه با استابهای اتصال کوتاه تشکیل شده است. این ساختار در مقایسه با شیفت دهنده های فاز مرسوم که از خطوط کوپل شده و ساختارهای چند لایه استفاده میکنند، از لحاظ پیاده سازی و ساخت ساده تر بوده و با این روش طراحی و بهینه سازی میتوان میزان شیفت فاز دلخواه را در حالتی که امپدانسهای ورودی و خروجی اختیاری باشند، ایجاد نمود. با روش بهینه سازی کمترین مربع خطا  مقادیر ابعاد مدار بدست می آید.  برای طراحی شیفت دهنده های فاز، یک برنامه کامپیوتری که از مدلهای مداری خطوط مایکرو استریپ و روابط شبکه های مایکروویو استفاده میکند نوشته شده و نتایج آن توسط نرم افزارهای تمام موج الکترومغناطیسی با  در نظر رفتن تاثیر اتصالات T بهبود یافته است. شیفت دهنده فاز 45 درجه درحالتی که امپدانسهای ورودی و خروجی برابر با 50 اهم باشند، طراحی، شبیه سازی و ساخته شد. همچنین شیفت دهنده فاز 90 درجه در حالتی که امپدانسهای ورودی و خروجی  نامساوی و برابر با 50 و 75 اهم باشند طراحی و شبیه سازی شد. بررسی نتایج بدست آمده از شبیه سازی تمام موج و پیاده سازی عملی ساختار در مورد ضرایب انعکاس و انتقال و شیفت فاز، مشخص میکند که اهداف طراحی تا حدود زیادی برآورده شده اند.
متن کامل [PDF 589 kb]   (84 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: مخابرات
دریافت: 1399/5/13 | پذیرش: 1400/8/16 | انتشار: 1401/6/11

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License (CC BY NC 4.0) قابل بازنشر است.