دوره 19، شماره 1 - ( مجله مهندسی برق و الکترونیک ایران - جلد 19 شماره 1 1401 )                   جلد 19 شماره 1 صفحات 236-227 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشکده مهندسی برق، دانشگاه صنعتی سهند تبریز ، تبریز، ایران
چکیده:   (501 مشاهده)
یکی از موثرترین راهکارها برای کاهش تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ در شبکه­های توزیع، بازآرایی یا همان تجدیدآرایش خطوط شبکه می­باشد. بازآرایی در حقیقت باز کردن برخی از خطوط بسته و بستن برخی خطوط باز به منظور رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده از قبیل کاهش تلفات می­باشد. براین­اساس، در این مقاله مدل ریاضی جدیدی برای بازآرایی شبکه توزیع به منظور بهبود پروفیل ولتاژ و کاهش تلفات شبکه در حضور تولیدات پراکنده، ارائه شده است. نوآوری این مقاله بهینه­سازی همزمان برای کاهش انحراف ولتاژ نقاط مختلف شبکه و انرژی اتلافی شبکه با در نظرگیری قیود پخش بار شبکه، محدودیت دامنه ولتاژ باس­ها، محدودیت توان عبوری خطوط، روابط حاکم بر تولیدات پراکنده و محدودیت توان ارسالی از شبکه بالادست می­باشد. همچنین از دیگر نوآوری­های مقاله حاضر، نرمالیزه کردن بخش­های مختلف تابع چند هدفه می­باشد که با این کار تمامی موارد به صورت درصد بوده و تابع مذکور از حالت چند هدفه به صورت تک هدفه درآمده و بنابراین نیازی به تعریف وزن برای هر بخش تابع هدف برای یکسان سازی واحد محاسباتی نیست. همچنین از آنجا که مسئله بازآرایی مدنظر مقاله حاضر، به­صورت غیرخطی آمیخته با اعداد صحیح می­باشد، لذا بمنظور کاهش زمان حل مسئله، استفاده از الگوریتم تکاملی رقابت استعماری تطبیقی بهبود یافته جدید، پیشنهاد می­شود. روش جدید پیشنهادی در این مقاله بر روی شبکه توزیع 69 باسه IEEE پیاده­سازی شده است. نتایج نشان از موفقیت این روش در دستیابی به اهداف پیش­بینی شده دارد. براین­اساس تلفات شبکه به میزان 57 درصد کاهش یافته است و پروفیل ولتاژ شبکه در چارچوب مجاز قرار گرفته است بطوریکه مینیمم مقدار ولتاژ پس از اجرای روش پیشنهادی 0.95 پریونیت بوده است. مقایسه با مطالعات گذشته نشان می­دهد که نتایج حاصل شده از روش پیشنهادی در بهبود اهداف مدنظر بسیار موفق­تر بوده است.
متن کامل [PDF 780 kb]   (77 دریافت)    
نوع مقاله: پژوهشي | موضوع مقاله: قدرت
دریافت: 1399/3/2 | پذیرش: 1399/6/17 | انتشار: 1401/1/25

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.